Edycja II

Hakuna Matata

Rodzinny Festiwal Podróżniczy

Hakuna Matata Rodzinny Festiwal Podróżniczy
22 lutego 2020 roku
Godzina 10.00 – 18.00

Sala Audytoryjna C w Budynku III Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego w Gdyni. 
Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
wydarzenie biletowane

Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi
Rodzinne zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni z Przewodnikiem
23 lutego 2020 roku
Godzina: 10.30; 13.00 (brak miejsc); 15.30
Na wybrane godziny obowiązują festiwalowe bilety i zapisy: festiwal.hm@gmail.com
ul. Polska 1

II Hakuna Matata Rodzinny Festiwal Podróżniczy to spotkanie, podczas którego podróżujące rodziny podzielą się ze zgromadzoną publicznością swoimi cennymi doświadczeniami z rodzinnych wypraw. Podstawowe hasła Festiwalu to inspiracja, motywacja i Hakuna Matata, czyli nie martw się! Pakuj się i jedź! Wydarzenie kierowane jest do wszystkich rodziców, wszystkich rodzin, które pragną zainspirować się na kolejne podróże z dziećmi oraz tych, które jeszcze takiej przygody nie rozpoczęły. A mowa będzie zarówno o podróżach dalekich oraz tych  zupełnie bliskich.

Wyruszcie z nami! TRÓJMIASTO ŚWIAT KOSMOS!

AKTUALIZACJA 17 lutego: BILETÓW BRAK

* na wydarzenie dostępne są bilety w dwóch wariantach, w każdym z nich dostępne są różne rodzaje zniżek: bilety normalne, ulgowe, zerówki, rodzinne oraz dla posiadaczy Karty Mieszkańca Gdynia

  • bilety na Festiwal 22 lutego
  • bilety na Festiwal 22 lutego + zwiedzanie Muzeum Emigracji 23 lutego

GŁÓWNYM PARTNEREM WYDARZENIA JEST FIRMA IZOPANEL

PATRONAT HONOROWY NAD FESTIWALEM OBJĄŁ
PREZYDENT MIASTA GDYNI WOJCIECH SZCZUREK

PATRONAT HONOROWY NAD FESTIWALEM OBJĄŁ
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO MIECZYSŁAW STRUK

PATRONI MEDIALNI

PARTNERZY I PRZYJACIELE

Celem naszym jest popularyzowanie rodzinnego podróżowania i wzajemne inspirowanie się do takiej aktywności, zacieśniającej więzy rodzinne. Największą wartością Festiwalu są wspomniane wyżej prelekcje, które warto wysłuchać wszystkie. Naszą mocną stroną jest różnorodność, zatem każda będzie zupełnie inna. By umocnić Was rodzice w przekonaniu, że każda rodzinna podróż może się udać, do współtworzenia tej pięknej inicjatywy zaprosiłyśmy nie tylko wspaniałych prelegentów, ale też niezwykłych partnerów i przyjaciół, którzy razem z nami zaczarują ten dzień tak, abyście wszyscy wyszli z Festiwalu zainspirowani i tak mocno zmotywowani do rodzinnej podróży, by z miejsca przyszła ochota spakować się i ruszyć w drogę.

Wydarzenie potrwa cały dzień, od godziny 10.00 do 18.00.

W programie m.in:

  • 10 prelekcji, 10 inspirujących opowieści o rodzinnym podróżowaniu
  • inspirująca literatura podróżnicza
  • wspaniali goście
  • wystawa zdjęć
  • warsztaty podróżnicze dla rodziców i dzieci (obowiązują zapisy, zgłoszenia proszę wysyłać na adres festiwal.hm@gmail.com)
  • rodzinne zwiedzanie Muzeum Emigracji (na wybrane godziny 10.30, 13.00 lub 15.30 obowiązują zapisy: festiwal.hm@gmail.com)
  • zniżka na wejście do Centrum Nauki Experyment dla wszystkich uczestników Festiwalu w dniu Festiwalu 22 lutego
  • niespodzianki
  • plac zabaw

Będzie nam bardzo miło, jeśli wraz z nami wyruszycie w tą piękną podróż.

TRÓJMIASTO ŚWIAT KOSMOS! Zdobywamy!

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie . 

Odpowiedzialni za dzieci podczas trwania całego wydarzenia są ich rodzice/opiekunowie.

Szczegóły dotyczące korzystania z sal C i G znajdują się na dole strony.

PROGRAM II HAKUNA MATATA RODZINNY FESTIWAL PODRÓŻNICZY
Sala Audytoryjna C w Budynku III
Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego Gdynia

10:00 – 10:20 – Powitanie gości i uroczyste otwarcie Festiwalu

10:20 – 10:50 I prelekcja
Marcin i Karina Stencel Backpackersfamily – „Kirgistan i Kazachstan z Antoszką-Kartoszką w dwa miesiące, czyli włóczęga z dzieckiem w plecaku”.

11:00 – 11:30 II prelekcja
Aleksandra i Wojciech Błaszkiewicz – Okrągły Przyczepiaki – „Z przyczepką czy bez, ważne, że na dwóch kółkach i razem, czyli rowerowe przygody Przyczepiaków”.

 11:40 – 12:10 III prelekcja
Lila Poszumka, Arek Wójcik i Gabi Todolamancha.pl – „Z królikiem przez świat, czyli miesięczna wyprawa małym kamperem po Japonii”.

12:20 – 12:50 IV prelekcja
Aleksandra i Piotr Gajos – „Przez Chiny i Hong Kong, do Chinatown w Singapurze, czyli świąteczna wyprawa z trójką dzieci”.

13:00 – 13:45 V prelekcja
Sylwia, Igor i Grzegorz Kołpuć Rodzina Nomadów – „Cyfrowy nomadyzm w rodzinnym wydaniu, czyli jak spędzić w podróży pół roku… co roku”.

13:45 – 14:30 – Przerwa

14:30 – 15:00 VI prelekcja
Maciej i Mikołaj Woźniak Maciejmaxblox – „Z miłości do rodziny, podróży i piłki nożnej, czyli jak zaplanować wyprawę po świecie śladami wielkich piłkarskich meczów”.

15:10 – 15:40 VII prelekcja
Anna Wolska Bagaż podręczny – „Backpackerka z krwi i kości w zupełnie nowej podróżniczej przygodzie, czyli jak urodzić i…dalej podróżować, tym razem już z niemowlakiem”.

15:50 – 16:20 VIII prelekcja
Iwona i Michał Guć – „W 18 lat 75 krajów na 4 kontynentach, czyli wiedz, że dziecko nie jest
z porcelany”.

16:30 – 17:00 IX prelekcja
Aleksandra i Marcin Protasewicz Okiem Aleksa – „Słońce, gorączka, złote piaski i zachwycające miasta, czyli rodzinnie samochodem zdobywamy Bałkany”.

17:10 – 17:40 X prelekcja
Kasia, Paweł i Oskar Grabowscy Familytime.pl – „Blisko, bliżej, najbliżej jeszcze niejeden raz Cię zaskoczy, czyli trójmiejskie atrakcje na wspólny, rodzinny czas”.

17:45 – 18:00 Rozdanie nagród, pożegnanie, wspólne zdjęcie


WARSZTATY PODRÓŻNICZE HAKUNA MATATA

Pomorski Park Naukowo – Technologiczny Gdynia
udział w warsztatach możliwy jest po zakupie biletów na Festiwal

Sala G w Budynku III I piętro PPNT Gdynia

10.30 – 11.00 – „Zabaw się salsą – warsztaty taneczne” – La Marea (dla dzieci, bez ograniczeń wiekowych, 30 miejsc)

12.30 – 13.15 – „Przewodnik morskiego podróżnika” – Irmina Balicka, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego (rodzinne, dla rodziców i dzieci, sugerowany wiek dzieci od 6 lat, 30 miejsc)

14.30 – 15.15 – „Przewodnik morskiego podróżnika” – Anna Judek, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego (rodzinne, dla rodziców i dzieci, sugerowany wiek dzieci od 6 lat, 30 miejsc)

16.00 – 16.45 – „Fotografia mobilna w jednym palcu, czyli jak robić lepsze zdjęcia od zaraz” – Daniel Siemianowski Kreacja – Cinematic Life (dla rodziców, 30 miejsc)

Przestrzeń przy Sali Audytoryjnej C Budynku III PPNT Gdynia

10.30 – 11.00 – „Peruwiańskie warsztaty kulinarne” – La Marea (dla dzieci, sugerowany wiek dzieci od 3 lat, 20 miejsc) BRAK MIEJSC

12.15 – 13.15 – „Warsztaty ceramiczne” – Hubert Skrocki, Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie (dla dzieci, sugerowany wiek dzieci od 3 lat, 20 miejsc)

14.30 – 15.15 – „Bałtyckie zwierzaki – warsztaty plastyczne” – Patrycja Wojtkowiak-Skóra (dla dzieci, sugerowany wiek dzieci od 3 lat, 20 miejsc)

16.00 – 17.00 – „Warsztaty ceramiczne” – Hubert Skrocki, Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie (dla dzieci, sugerowany wiek dzieci od 3 lat, 20 miejsc)

* Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: festiwal.hm@gmail.com

* Na warsztaty mogą wejść tylko te osoby, które mają zakupiony bilet na Festiwal

* W sali G może w jednym czasie przebywać do 35 osób.

* Dzieci do 6 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach tylko pod opieką jednego z rodziców/opiekunów.

* Dzieci powyżej 6 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach samodzielnie na odpowiedzialność ich rodziców/opiekunów. Prosimy odbierać dzieci z warsztatów po ich zakończeniu.

* Plac zabaw w sali G na czas trwania warsztatów będzie wyłączony z użytku. Regulamin Placu Zabaw znajduje się w dole strony.

SWOIM DOŚWIADCZENIEM Z RODZINNEGO PODRÓŻOWANIA PODZIELĄ SIĘ Z WAMI:

Sylwia, Igor i Grzegorz Kołpuć Rodzina Nomadów – „Cyfrowy nomadyzm w rodzinnym wydaniu, czyli jak spędzić w podróży pół roku… co roku„.

Sylwia, Grzegorz i Igor Kołpuć – Wspólnie podróżująca rodzina cyfrowych nomadów. Uzależnieni od podróży, robienia zdjęć pięknych widoków i Dragon Balla. W ostatnim roku ponad 6 miesięcy spędzili w podróży. Jak na cyfrowych nomadów przystało w trasę zabierają nie tylko plecaki pełne elektroniki ale też pracę i naukę. Grzesiek jest zdalnie pracującym programistą. Sylwia jest fotografem i na blogu Rodzina nomadów opowiada o podróżach, zdalnej pracy i wychowaniu dziecka poza domem. 6 lat temu do tej ekipy dołączył Igor – jak się potem okazało podróżnik, spec od dinozaurów i adept sztuk Jedi. Teraz razem podróżują, w podróży pracują, a Igor, jak sam mówi – w podróży uczy się o wszystkim, chociaż najwięcej to o dinozaurach. Na Festiwalu opowiedzą czym jest cyfrowy nomadyzm w rodzinnym wydaniu.

Maciej i Mikołaj Wożniak Maciejmaxblox – „Z miłości do rodziny, podróży i piłki nożnej, czyli jak zaplanować wyprawę po świecie śladami wielkich piłkarskich meczów”.

Maciej, Ola, Mikołaj i Marysia Woźniak to rodzina, która uwielbia podróżowanie i aktywność. Mikołaj od najmłodszych lat interesuje się piłką nożną i oprócz aktywnego uprawiania tej dyscypliny wspólnie z Tatą podróżuje po najsłynniejszych stadionach świata. Zaczęli od meczów reprezentacji Polski za którą podróżowali na Mistrzostwa Świata w Niemczech,  byli również na Euro, kiedy przeżywali emocje na stadionie w Warszawie i Gdańsku. Od momentu kiedy Mikołaj poszedł w ślady Taty i został Madristą – kibicem Realu Madryt udało im się wspólnie wybrać na kilka meczów Królewskich. Oprócz Madrytu odwiedzili stadion w Villareal i największe wydarzenie w ich wspólnej przygodzie – Finał Ligi Mistrzów na stadionie w Kijowie w 2018 roku. Jak przygotować się do takiej wyprawy, o czym pamiętać, jak wejść na stadion kiedy nie ma już biletów w oficjalnym obiegu? Opowiedzą o tym Maciej i Mikołaj, których nakręcały marzenia, dzięki którym otworzyły się dla nich niejedne bramy stadionów. Zaproszenie do udziału w Festiwalu natchnęły Macka, by znów pisać blog: Maciejmaxblox.

Kasia, Paweł i Oskar Grabowscy Familytime.pl – „Blisko, bliżej, najbliżej jeszcze niejeden raz Cię zaskoczy, czyli trójmiejskie atrakcje na wspólny, rodzinny czas”.

Kasia, Paweł i Oskar Grabowscy, czyli Familytime.pl to rodzina z Gdańska, która poszukuje nowych doznań, ciekawych wydarzeń, pysznego jedzenia i wyjątkowych miejsc do wspólnej zabawy. Na Familytime.pl znajdziecie kalendarz pełen rodzinnych wydarzeń, mapę wydarzeń, blog i wiele dobrych, rodzinnych treści. Ponadto już niedługo na ich stronie pojawi się największa mapa rodzinnych atrakcji w województwie Pomorskim! Dlaczego to robią? Bo wierzą, że udane relacje rodzinne są podstawą szczęśliwego życia. Dlatego inspirują do budowania rodzinnych więzi poprzez wspólne odkrywanie świata. Jeśli chcecie widzieć gdzie, kiedy i jak najlepiej spędzić czas z dziećmi w Trójmieście i okolicy zajrzyjcie na Familytime.pl, portal stworzony przez rodzinę dla rodzin (i nie tylko) oraz weźcie  udział w naszym Festiwalu, bo to właśnie będzie tematem prelekcji tej aktywnej rodzinki. 

Iwona i Michał Guć – „W 18 lat 75 krajów na 4 kontynentach, czyli wiedz, że dziecko nie jest z porcelany”.

Iwona i Michał Guć podróżują wspólnie od ponad 30 lat. Nie przepadają za zorganizowaną turystyką, stąd od początku jeżdżą wyłącznie na samodzielne wyprawy – z plecakiem, w nieznane. Kiedy w 2000 roku urodził się im syn Maciek, bardzo chcieli zaszczepić w nim ciekawość świata. Zdecydowali, że jedyną zmianą w ich wyprawach będzie kupowanie trzech biletów zamiast dwóch. W wieku 5 miesięcy Maciuś podróżował z rodzicami autostopem po Hiszpanii i Portugalii, zaś swoje pierwsze urodziny świętował w Chorwacji. Kiedy Maciek miał 15 miesięcy cała rodzina odwiedziła kilkanaście parków narodowych na Zachodnim Wybrzeżu USA. 
Prawdziwą miłością i kierunkiem, do którego najchętniej podróżuje rodzina Guciów jest jednak Azja, zarówno ta bliska – arabska jak i daleka – orientalna. Maciuś odwiedził ją po raz pierwszy w wieku dwóch lat, jadąc do Libanu, Syrii i Jordanii. Od tamtej pory azjatycka kultura, ludzie, krajobrazy, smaki i zapachy przyciągają całą trójkę jak magnes. Mongolia, Turcja, Iran, Armenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie czy Filipiny – to tylko część odwiedzonych w kolejnych latach miejsc. Do uzyskania pełnoletniości Maciek odwiedził z rodzicami 75 krajów na 4 kontynentach. Dziś – jeździ samodzielnie, wytyczając własną drogę przez świat. Gdzie jeszcze się udali? Gdzie świętowali jedno z Bożych Narodzeń, a gdzie buddyjski Nowy Rok? I jak takie podróże wpływały, wpływają na rodzinne relacje? Przyjdźcie wysłuchać prelekcji. Niech to imponujące doświadczenie podróżujących rodziców będzie zapalnikiem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróżniczą przygodę. Zapraszamy na Festiwal Hakuna Matata!

Aleksandra i Marcin Protasewicz Okiem Aleksa – „Słońce, gorączka, złote piaski i zachwycające miasta, czyli rodzinnie samochodem zdobywamy Bałkany„.

Olę i Marcina Protasewicz z Okiem Aleksa połączyło zamiłowanie do podróży. Zaczęło się od wspólnych wyjazdów w Bieszczady i Karkonosze. Gdy pojawiły się na świecie ich córki, nie wyobrażali sobie rezygnacji ze wspólnych wyjazdów. Wraz z 2-letnią Agatą i 4-letnią Martyną starają się wykorzystać każdą wolną chwilę, by ruszyć w drogę. W weekendy odkrywają okolice Trójmiasta. Dużo u nich wędrówek po górach i wycieczek po Polsce. Przynajmniej raz w roku wybierają się na dłuższy wypad samochodem w formie objazdówki po Europie, maksymalnie wykorzystując dni urlopowe.
Podróżują raczej niskobudżetowo. Zamiast drogich hoteli, wybierają tańsze warianty, przedkładając ilość wyjazdów nad luksusy. Czym są dla nich rodzinne podróże? Przede wszystkim możliwością spędzania czasu na 100% razem. W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, wierzą, że dzieciństwo to czas, który kształtuje dzieci. W swoich pociechach pragną zaszczepić miłość do podróży. O swoich dwóch największych rodzinnych wyprawach samochodem przez Bałkany opowiedzą na naszym Festiwalu.

Anna Wolska Bagaż podręczny – „Backpackerka z krwi i kości w zupełnie nowej podróżniczej przygodzie, czyli jak urodzić i…dalej podróżować, tym razem już z niemowlakiem”.

Anna Wolska z Bagaż Podręczny – od dwudziestu lat backpacker z krwi i kości, który do dziś nie ma w domu walizki. Rzuciła życie, by ruszyć solo w podróż dookoła świata, która potrwała 2 lata. W trzy miesiące po porodzie ruszyła w Polskę, potem na Maltę, do Danii, Włoch, Hiszpanii, by w końcu dolecieć z plecakiem i rocznym dzieckiem w asyście dwóch koleżanek na Tajwan i objechać go pociągiem. Dalej spełnia swoje marzenia. O tym ile sił i odwagi znalazła w tej zupełnie nowej dla niej sytuacji opowie na Festiwalu Hakuna Matata. 

Aleksandra i Piotr Gajos – „Przez Chiny i Hong Kong, do Chinatown w Singapurze, czyli świąteczna wyprawa z trójką dzieci.”

Bizon and Family, czyli tata Piotr zwany Bizonem, mama Ola, Asia, Hania i Łucja. Zwykła rodzina, w której tata Piotr jest inżynierem, mam Ola jest biologiem i najlepszą mamą na świecie, a dzieci …robią swoje dziecięce sprawy. Jest to rodzina, dla której podróżowanie jest celem samym w sobie. Dlatego wybierając się na swoje wyprawy nie zostają w jednym miejscu dłużej niż kilka dni. W podróżowaniu z plecakami przez świat ważniejsi są dla nich ludzie niż miejsca. Co roku organizują swoją rodzinną wyprawę tak, aby pokazać dzieciom inny kawałek świata. Podróżowanie z dziećmi jest wyzwaniem, dlatego to do nich dopasowują tempo każdej wyprawy. A jednocześnie to właśnie dzieci otwierają przed nimi serca mieszkańców dalekich krajów, które odwiedzają. Bizon And Family mają za sobą szwendanie się po Czechach i Węgrzech zakończone rejsem wzdłuż Chorwacji; Turecki trekking taty z Asią; wiosenne zwiedzanie Katalonii z Hanią i Asią; świąteczną Tajlandię z Hanią i Asią, a ostatnia ich wyprawa, to zimowa dwumiesięczna podróż przez Chiny, Hong Kong i Singapur z 8. miesięczną Łucją, Hanią i Asią. O tej właśnie niezwykłej wyprawie opowiedzą na Festiwalu Hakuna Matata.

Lila Poszumka, Arek Wójcik i Gabi Todolamancha.pl  – „Z królikiem przez świat, czyli miesięczna wyprawa małym kamperem po Japonii.”

Lila Poszumska, Arek Wójcik i Gabi z Todolomancha to rodzinka uzależniona od wspólnych rodzinnych wypraw po całym świecie. Ona anglistka i iberystka, tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego i twórczyni Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha”. Nie wyobraża sobie życia bez podróżowania, czuje się nieswojo nie mając planów na przynajmniej dwie kolejne wyprawy. On z zawodu informatyk, z zamiłowania podróżnik i fotograf, zafascynowany górami, zwłaszcza tymi wysokimi. Samotnie zwiedził prawie całą Amerykę Południową, zdobywając najwyższe wulkany w Andach, m. in. sześciotysięczny Licancabur w Boliwii. Swoją pasją do podróżowania zaraził żonę Lilę, z którą przejechał całą Wenezuelę, Kubę, Nową Zelandię, Skandynawię, Islandię i wiele innych krajów. Połączyła ich jeszcze jedna pasja, do języka i kultury hiszpańskiej. Od czterech lat podróżują z córeczką Gabrysią, stając się propagatorami rodzinnego podróżowania z dziećmi. Gabi Mimo tak młodego wieku przejechała już z nimi Stany od Florydy po Alaskę, Kanadę, Wyspy Kanaryjskie, a nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie i Japonię. Śpiewa hiszpańskie piosenki i recytuje hiszpańskie wierszyki. Lila i Arek są autorami książek: „Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa” oraz „Czy leci z nami królik, czyli podróże pewnej rodziny” , która będzie miała swoją premierę na naszym Festiwalu Hakuna Matata. Także na Festiwalu opowiedzą o swojej ostatniej wielkiej miesięcznej wyprawie małym kamperem po Japonii. 

Aleksandra i Wojciech Błaszkiewicz – Okrągły Przyczepiaki – „Z przyczepką czy bez, ważne, że na dwóch kółkach i razem, czyli rowerowe przygody Przyczepiaków.”

Aleksandra i Wojciech Błaszkiewicz-Okrągły to rowerowi turyści, a przede wszystkim rodzice. Jazda na dwóch kółkach to ich pasja. Nie mieli ochoty z tego rezygnować, gdy na świecie pojawiła się ich pierwsza córeczka. Szukali sposobów na wspólny aktywny wypoczynek, który byłby dla nich kontynuacją pasji, a dla dziecka komfortowym i bezpiecznym sposobem spędzenia czasu z rodzicami. Udało się! Dziś z powodzeniam prowadzą wypożyczalnię przyczepek rowerowych dla dzieci Przyczepiaki, a aktywny wypoczynek już nie w trójkę, a w czwórkę, bo z córeczkami Tosią i Amelką,  stał się ich specjalnością! Swoimi niezwykłymi rowerowymi, rodzinnymi wyprawami  wzdłuż Bałtyku, od Helu po Świnoujście, podzielą się z naszymi festiwalowymi gośćmi. 

Marcin i Karina Stencel Backpackersfamily – „Kirgistan i Kazachstan z Antoszką-Kartoszką w dwa miesiące, czyli włóczęga z dzieckiem w plecaku”.

Karina i Marcin Stencel to małżeństwo z Gdyni kochające dalekie wyprawy. Odwiedzili w sumie kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach, przez ponad rok włóczyli się po Ameryce Południowej, kilkanaście miesięcy spędzili w Azji. Prowadzą bloga  Backpackersfamily oraz koordynują Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat”. Zawodowo Karina jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy (NVC) i prowadzi warsztaty, Marcin jest anglistą i prowadzi własną szkołę językową (Szkoła Językowa Explora). W 2012 roku urodził się ich syn Antoś, z którym odwiedzili Gruzję, Armenię, Kazachstan i Kirgistan. W 2016 roku na świat przyszła córka Nadzieja i w poszerzonym składzie odwiedzili Iran, Izrael oraz Indonezję. Ich najmłodszy syn Tymon (7 miesięcy) zdążył już spędzić ferie w Egipcie z resztą rodziny. W trakcie swojej dwumiesięcznej podróży w Azji Centralnej z  półtorarocznym synem Antosiem dotarli między innymi nad wydmy w Parku Narodowym Altyn Emel w Kazachstanie, zwiedzili porównywany z Wielkim Kanionem Kolorodo kanion rzeki Szaryn i podziwiali nieziemsko piękne jeziora Kolsai. W Kirgistanie dotarli nad położone na wysokości 3000 m n.p.m jezioro Song-Kol, gdzie obserwowali codzienne życie mieszkających w tradycyjnych jurtach pasterzy. Trafili również na festiwal kultury kirgiskiej, na którym odbywały się pokazy sokolnictwa i tradycjach konnych zawodów – między innymi Kok-Boru, polegającego na wyrywaniu sobie nawzajem przez przeciwników truchła kozy… Co jeszcze przeżyli, jakie mieli przygody? Tym z wielką przyjemnością podzielą się z Wami na naszym Festiwalu. 


Głównym partnerem naszego wydarzenia jest firma Izopanel, producent płyt warstwowych ściennych i dachowych.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Gdyni Pan Wojciech Szczurek oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.

Patronatem medialnym nasze wydarzenie objęli: najczęściej w Trójmieście słuchane  Radio Gdańsk, inspirujący miesięcznik Poznaj Świat , pełne dobrych rodzinnych treści Familytime.pl,  aktywizujące, zagrzewające do rodzinnych wycieczek i odkrywania zakamarków i tajemnic województwa pomorskiego Pomorskie travel , regionalny, znany, zawsze na bieżąco  portal Trójmiasto.pl oraz będący po rodzinnej stronie mocy Magazyn Together

Partnerami i przyjaciółmi zostali: z jedną z najlepszych wystaw muzealnych w Polsce Muzeum Emigracji, kochający egzotyczne podróże Procad, najlepszy park linowy w Trójmieście Port Brzeźno, odważnie odkrywające świat Centrum Języka Hiszpańskiego La Mancha, mała wielka księgarnia Ambelucja, zabawne, pouczające i pełne wiedzy o regionie Wydawnictwo Adamada, autorka niezwykłych książeczek o podróżach Patrycja Wojtkowiak-Skóra, znane i lubiane kosmetyki Emotopic, utalentowany Szymon Laskowski Photography , wspierająca i aktywizująca gdyńskie rodziny Gdynia Rodzinna , fascynujący, pełny niezwykłej historii Saknsen Archeologiczny – Grodzisko w Sopociezachwycająca biżuteria z kamieni Anqe, wypożyczalnia przyczepek rowerowych Przyczepiaki, tajemnicze, fascynujące i do odkrywania Archaeobalt, pełne smaków z dalekiego Peru La Marea, niezwykłe, z fascynującymi pomysłami Gdyńskie Centrum Animacji, kochający wyprawy w góry Polarsport, z zabawą przez naukę Centrum Nauki Experyment, odważna podróżująca rodzina Rodzina Nomadów, z mnóstwem morskiej przygody Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego przy Akwarium Gdyńskim, z wielką podróżniczą fantazją Todolamancha, pomysłowe Trójmiasto w trampkach, sprytne oko kamery Daniela Siemianowskiego Kreacja Cinematic-Life, bajeczne Apartamenty nad morzem, utalentowana florystka i jej niezwykłe bukiety Flowers Dorota Pestilenz oraz kolorowa Amazonia.

Autorem naszej grafiki jest Katarzyna Mruczek z Farbiara – obrazy na płótnie, malarstwo na jedwabiu, giclee prints.

W trakcie trwania Festiwalu na stoiskach będzie można zakupić książki naszych prelegentów:
* Rodzina Nomadów – „Rodzina Nomadów. Wyprawa 5 Mórz”
* Todolamancha – „Czy leci z nami królik, czyli podróże pewnej rodziny”

Podczas trwania naszego Festiwalu w dniu 22 lutego każdy uczestnik Festiwalu może skorzystać z festiwalowej zniżki na wejście do Centrum Nauki Experyment. Bilety po okazaniu w kasie Centrum festiwalowej opaski w cenie: normalny 12 zł, ulgowy 12 zł, bilet bezpłatny dla dziecka w wieku od 0 do 2 lat.

W czasie trwania Festiwalu na posiłek i kawę zapraszamy do Restauracji Eureka mieszczącej się w Budynku II PPNT Gdynia. Nie trzeba wychodzić z budynku, przejście oznakowanym korytarzem.

ORGANIZATORZY

Zobacz jak było rok temu

Szczegóły dotyczące korzystania z sal: C i G.

Drodzy Hakunowicze! Podczas Festiwalu dbamy o komfort dla rodziny. Pragniemy jednak poinformować o zasadach korzystania z Sali Audytoryjnej C w Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, w której odbędą się festiwalowe prelekcje. 
Na salę nie można wjeżdżać wózkami dziecięcymi. Wózek należy zostawić przy wejściu. Rozwiązaniem jest tulenie malucha na kolanach, zabranie fotelika samochodowego lub chusty. Pamiętajcie jednak, by fotelik nie stał na sali w przejściach, a na fotelu, bądź na podłodze przy fotelu. Prosimy także o niespożywanie na sali jedzenia i picia
Sala jest bardzo wygodna, komfortowa, z miłym oświetleniem, będziecie się tam bardzo dobrze czuli. 

W sali G, która mieści się na I piętrze w Budynku III, będzie mieścił się mini plac zabaw oraz będą odbywały się warsztaty dla dzieci i dorosłych. W jednym czasie na sali może przebywać do 35 osób. Na salę nie można wnosić pożywienia. Na czas warsztatów, których harmonogram dostępny jest powyżej, mini plac zabaw będzie wyłączony z użytku.

MINI PRZEWODNIK FESTIWALOWICZA

Drodzy Hakunowicze!

? każdy kto zakupił bilet na festiwal już jutro, w sobotę 22 lutego, w pierwszej kolejności proszony jest o podejście do szatni w Budynku III Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

? w szatni prosimy zostawić kurtki, pokazać bilet drukowany, w telefonie lub podać nazwisko, na które został zakupimy bilet 

? każdy otrzyma festiwalową opaskę i z nią może wejść do przestrzeni festiwalowej przy sali audytoryjnej C w budynku III

? prelekcje trwają od 10.00 do 18.00 z jedną dłuższą przerwą, program dostępny jest na naszej stronie. Na salę audytoryjną C nie można wnosić napojów ani żywności, nie można wprowadzać także wózków dziecięcych

? w trakcie festiwalu odbywają się warsztaty podróżnicze z ograniczoną liczbą miejsc. Obowiązują zapisy festiwal.hm@gmail.com , jeśli tylko będą wolne miejsca można na bieżąco z warsztatów tych korzystać 

? pomiędzy warsztatami w sali G na I piętrze dostępny jest mini plac zabaw, jednorazowo może na nim przebywać do 35 osób

? prosimy, by dzieci, szczególnie te poniżej 6 roku życia, były wciąż pod stałą opieką rodzica. Odpowiedzialność za dzieci podczas festiwalu ponoszą rodzice/opiekunowie 

? 23 lutego każdy kto zakupił bilet na Festiwal z opcją zwiedzania Muzeum Emigracji w Gdyni proszony jest, by pojawić się w holu głównym Muzeum na 10 minut przed wybraną godziną zwiedzania. Kto jeszcze nie wybrał godziny, zostały już tylko 10.30 i 15.30 – proszony jest o zapisy na adres festiwal.hm@gmail.com lub zgłoszenie się w dniu festiwalu do organizatorki Magdy lub Karoliny

? na posiłek, herbatę i kawę zapraszamy do restauracji Eureka – Gdynia mieszczącej się w Budynku II, przejście bez konieczności wychodzenia na zewnątrz 

Życzymy mocy inspiracji i udanej zabawy!

Hakuna Matata!??

Regulamin Placu Zabaw w sali G na I piętrze Budynku III PPNT

1. Wszystkie osoby przebywające na Placu Zabaw są zobowiązane do przestrzegania niniejszego regulaminu.

2. Plac Zabaw jest miejscem odpoczynku dla wszystkich gości oraz miejscem zabaw dzieci.

3. Dzieci poniżej 8 roku życia przebywające na terenie Placu Zabaw muszą przebywać wyłącznie pod opieką dorosłych. Pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo przebywających  na Placu Zabaw dzieci ponoszą ich rodzice lub opiekunowie, którzy ponoszą odpowiedzialność za  nieprzestrzeganie regulaminu.

4. Dzieci powyżej 8 roku życia mogą przebywać na Placu Zabaw samodzielnie wyłącznie na odpowiedzialność rodziców/opiekunów.

5. Za szkody wyrządzone przez dzieci/ rodziców/ opiekunów odpowiadają rodzice lub opiekunowie.

6. Z urządzeń zabawowych należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.

7. Wszelkie uszkodzenia urządzeń zabawowych oraz inne nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić osobie z personelu.

8. Na terenie placu zabaw zabrania się:

– spożywania jakiegokolwiek jedzenia i picia, zarówno przez dzieci jak i osoby dorosłe,

– zaśmiecania,

– przebierania pieluch, przewijania dzieci,

– grania w piłkę i inne gry zespołowe,

– niszczenia urządzeń zabawowych.

8. Za rzeczy pozostawione na terenie Placu Zabaw administrator nie ponosi odpowiedzialności.

9. Za wypadki zaistniałe z powodu nieprzestrzegania regulaminu administrator nie ponosi odpowiedzialności, a także za nieszczęśliwe wypadki mogące mieć miejsce na terenie Placu Zabaw.

10. Osoby przebywające na terenie Placu Zabaw wyrażają zgodę na fotografowanie i zamieszczenie zdjęć na profilu FB Hakuna Matata oraz stronie internetowej Hakuna Matata.

 11. Ilość osób przebywających na ternie Placu Zabaw to 35.

12. Na czas  warsztatów dopuszczamy możliwość zamknięcia Placu Zabaw dla osób innych, niż uczestnicy warsztatów.

KONTAKT DO ORGANIZATORÓW:

e-mail: festiwal.hm@gmail.com
Karolina Kraujutowicz
Magdalena Kupczyk
Danuta Ślipy

RELACJA Z II EDYCJI RODZINNEGO FESTIWALU PODRÓŻNICZEGO HAKUNA MATATA

Walt Disney powiedział kiedyś: „Jeśli potrafisz marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. I dziś wiemy, że to prawda! Warto marzyć! I warto zrobić wszystko, by te marzenia realizować, nawet jeśli czasem jest to bardzo trudne. 

Rodzinny Festiwal Podróżniczy Hakuna Matata to moc inspiracji, motywacji, a także marzenia! I te spełnione, i te, które jeszcze czekają na spełnienie, a potrzebują odwagi, pierwszego kroku. 22 lutego 2020 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, podczas drugiej edycji Festiwalu, w ciągu zaledwie jednego dnia odbyliśmy piękną podróż startując z Trójmiasta, przemierzając rowerem wybrzeże Morza Bałtyckiego, na różne sposoby wędrując z plecakiem przez Azję, objeżdżając małym kamperem Japonię, a samochodem Bałkany, przemierzając Europę śladami wielkich piłkarskich meczów, odbywając wielką „Wyprawę 5 mórz” i dowiadując się przy tym jak zdalnie pracować i wychowywać dziecko. Wszystko po to, by znów powrócić do Trójmiasta i odkryć jego tajemnice, nieznane, fascynujące zakamarki, a potem wyjść z Festiwalu z głową pełną pomysłów i odwagi na własne rodzinne wyprawy, dalekie czy te zupełnie bliskie. 

W tą niezwykłą podróż zabrali nas: Marcin Stencel z Backpackers Family; Ola i Wojtek Błaszkiewicz-Okrągły – Przyczepiaki; Arek Wójcik i Lila Poszumska z Todolamancha; Bizon and Family Piotr R. Gajos; Igor, Sylwia i Grzegorz Kołpuć z Rodziny Nomadów; Maciej i Mikołaj Woźniak z Maciejmaxblog; Ania Wolska z Bagażpodręczny; Michał i Iwona Guć; Ola i Marcin Protasewicz z Okiem Aleksa oraz Kasia, Paweł i Oskar z Familytime.pl. Bardzo dziękujemy. 

O komfort występujących prelegentów i komfort odbioru ich wystąpień przez festiwalowych gości zadbał oprócz obsługi technicznej PPNT także nasz przyjaciel Rafał Maj z firmy Procad

Prelekcjom towarzyszyły kolorowe, pomysłowe, kreatywne warsztaty podróżnicze dla dzieci, rodziny i dorosłych. Za ich przeprowadzenie, za uśmiech, pasję i zaangażowanie dziękujemy Grażynie Choy z peruwiańskiej restauracji w Sopocie La Marea, Irminie Balickiej i Annie Judak z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, Patrycji Wojtkowiak-Skórze – autorce wielu książeczek dla dzieci, Hubertowi Skrodzkiemu ze Skansenu Archeologicznego Grodzisko w Sopocie oraz Danielowi Siemianowskiemu z Kreacja – Cinematic Life. Między warsztatami dzieci mogły grać w gry planszowe ufundowane przez Gdyńskie Centrum Animacji

W przestrzeni Festiwalowej wokół Sali Audytoryjnej C PPNT w Gdyni czekały na dzieci i ich rodziców, opiekunów także inne atrakcje. Naukę wiązania węzłów prowadził Park Linowy Port Brzeźno, tajemnice dziedzictwa Morza Bałtyckiego odkrywał na mini warsztatach archeologicznych Archaeobalt – towards innovative green & blue tourism, czarowała i przenosiła w świat bajek przesympatyczna Maskotka Treflika ufundowana przez Studio Filmowe Trefl, dzięki głównemu partnerowi wydarzenia, firmie Izopanel,  malowała buźki i prezentowała cyrkowe sztuczki kolorowa postać z Mosaic – cyrkowe atrakcje, a o tym jak bezpiecznie rozpocząć rowerową rodzinną przygodę, prezentując przyczepki rowerowe, opowiadali Przyczepiaki. Nie zabrakło świetnej, inspirującej literatury podróżniczej na stoiskach Wydawnictwa Adamada, Księgarni Ambelucja oraz autorskich książek na stoiskach Rodziny Nomadów i Todolamancha. Ogromną pociechą była także piękna biżuteria z kamieni naturalnych z całego świata ANQE.

Dodatkowo na recepcji oraz na kolorowym placu zabaw przygotowanym przez Makaraka Studio Dziecięcej Aktywności witały gości festiwalowych uśmiechnięte animatorki właśnie ze wspomnianego Studia. 

Za ufundowanie nagród w konkursie głównym pięknie dziękujemy partnerom: Polar Sport, Apartamentom nad morzem oraz Centrum Języka Hiszpańskiego La Mancha

Za ufundowanie fantastycznych nagród w konkursach między prelekcjami dziękujemy: Gdyni Rodzinnej, Centrum Języka Hiszpańskiego La Mancha, Wydawnictwu Adamada, Muzeum Emigracji, firmie Polar Sport, Gdyńskiemu Centrum Animacji, peruwiańskiej restauracji La Marea, firmie Izopanel, kosmetykom Emotopic oraz Amazonii. 

Za zaoferowaną zniżkę na wejście w dniu festiwalu dla wszystkich festiwalowych gości dziękujemy Centrum Nauki Experyment.

Za przepiękne kwiaty dla prelegentów bardzo dziękujemy Flowers Dorota Pestilenz.

Za pomysłową grę po Trójmieście dziękujemy Trójmiastu w Trampkach

23 lutego 2020 roku, w niedzielę, jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi odbyło się rodzinne zwiedzanie Muzeum Emigracji z przewodnikiem. Za uśmiech, zaangażowanie, wiedzę, wytrwałość bardzo Wam dziękujemy drodzy uczestnicy. Składamy także podziękowania dla Muzeum za bardzo udaną współpracę. 

Autorem naszych grafik jest Katarzyna Mruczek z Farbiara – obrazy na płótnie, malarstwo na jedwabiu, giclee prints. Pięknie przygotowany festiwalowy plakat mogliście podziwiać w ostatnim tygodniu przed wydarzeniem w komunikacji miejskiej dzięki Gdyni Rodzinnej.

Dziękujemy Panu Prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi oraz Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi za objęcie patronatem honorowym naszego wydarzenia. 

Składamy podziękowania także dla patronów medialnych: Radia Gdańsk, portalom Trójmiasto.pl oraz Pomorskie Travel, miesięcznikowi Poznaj Świat, Magazynowi Together Rodzinna Strona Trójmiasta oraz Familytime.pl

Całe to niezwykłe wydarzenia w kadrze i na videorelacji zamieścili: Szymon Laskowski Photography oraz Daniel Siemianowski Kreacja-Cinematic Life

Wyruszyliśmy! TRÓJMIASTO! ŚWIAT! KOSMOS!